Biçim Nedir?

biçim nedir

Biçim Nedir?

Biçim

Biçim, bir nesnenin duyular vasıtasıyla algılanan tüm fiziksel özelliklerinin kendine has bir düzen oluşturan bütünüdür. Görsel sanatlarda biçim, çizgi, renk ve açık-koyulardan meydana gelmiş organik-inorganik, doğal-yapay ve düzgün-dağınık gibi şekillerde karşımıza çıkan yüzeylerdir. Biçimler nokta ve çizgilerin bir araya gelmesiyle oluşurlar. Çizgi, şekil, valör, renk ve doku biçimin görünür hale gelmesini sağlar. Bir biçim ancak çizgilerin farklı şekillerde bir araya gelmesi, farklı ton ve lekelerin bir araya gelerek yüzey oluşturması sonucunda oluşabilir. Geometrik bir düzen içerisinde olabildiği gibi serbest bir görünüme de sahip olabilmektedir. Bu nedenle sayısız farklı şekilde biçim elde etmek mümkündür.

Form ve biçim karıştırılmaması gereken iki farklı kavramdır. Biçimin hacimli ve lekesel olması sonucunda form oluşur. Biçimin nesnenin dış sınırları olduğunu söylemek mümkündür. Biçimler genellikle simetrik-asimetrik, organik-inorganik, doğal-yapay ve dinamik-durağan şeklinde görülmektedir. Doğada sonsuz farklı şekillerde karşımıza çıkabilmektedir. En temel biçimler geometrik biçimlerdir. Geometrik biçimler, insanın doğadaki diğer tüm serbest biçimleri algılanmasında önemli bir rol oynamakta ve doğanın biçimlerini basitleştirmektedir.

biçim nedir

Geometrik Biçimler

Biçimleri geometrik ve organik olmak üzere iki farklı yapıda inceleyebiliriz. Organik biçimler geometrik biçimlere göre daha serbest biçimler olarak nitelendirilebilir. Çünkü geometrik biçimler değişmez biçimlerdir. Geometrik biçimlerin 4 ana özelliği bulunmaktadır. Bu özellikler, dörtgen biçimler, dar açılı ve çapraz biçimler, geometrik eğri biçimler ve serbest biçimlerdir. Dörtgen biçimler açık, net ve belirli bir ifade taşımaktadır. Dar açılı ve çapraz biçimler daha dinamik bir etkiye sahiptir. Geometrik eğri biçimler süreklilik ifadesini güçlendirmektedir. Serbest biçimler organik eğrileri, yüzeylerin sürekliliğini, kütlesel bütünlüğünü ve biçimsel yumuşaklığı vurgulamaktadır.

Benzer durumda olan biçimler birbirlerine uygun, çap doğrultusunda birbirleriyle karşılıklı durumda olanlar karşıt biçimlerdir. Geniş açılı bir üçgen ile daireyi karşılaştıracak olursak, üçgenin sivri köşeleri, farklı uzunluktaki kenarları ile ne derece ele batıcı ise dairenin pürüzsüz, yuvarlak yüzeyi de o kadar ele yatkın gelmektedir. Böylece bu biçimler birbirlerinin karşıtı olarak kabul edilmektedir. Aynı duygular boyutlu olarak küre ve piramit için de hissedilmektedir.

Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalı.