Onmetrekare Karma Sergisi

Onmetrekare Sergisi

Onmetrekare Karma Sergisi

Kadıköy’de alternatif bir sanat atölyesi olan Sanat Enstitüsü, 2018 yılında yenilenen mekanıyla Onmetrekare Karma Sergisi’ne ev sahipliği yapıyor. Toplamda 14 metrekarelik bir alanının 10 metrekarelik bir bölümünde yer alan sergi, farklı disiplinlerde ve farklı kavramlar üzerine çalışan 14 sanatçıyı bir araya getiriyor.

Onmetrekare Sergi Görüntüleri

Adekan, Aras Yazıcı, Aslıhan Mumcu, Begüm Mütevellioğlu, Emre Tura, Fatmanur Atik, Furkan Öztekin, Hamide Aydın, Hatice Gül, Kübra Ayyıldız, Orhan Akgöz, Selin Yağmur Sönmez, Serdar Oruç ve Ufuk Ülker’in çalışmalarının yer aldığı sergi, bulunduğu konum ve açıldığı mekanla birlikte toplumsal bir kaygı içerisindedir. Sanatın ve sanatçının ticari bir araç olarak kullanıldığı bir ortamda hiçbir kurum ve kuruluşa bağlı olmaksızın kendi varlığını sürdüren bir mekanda açılan alternatif bir sergi olma özelliği taşımaktadır. Öğrenci ve sanatçıların kıyasıya yarıştırıldıkları sanat yarışmaları, ticari kaygılarla açılan sergiler, samimiyetsiz ve çıkar ilişkisine dayalı sergi kokteylleri, sanat eğitimi almak isteyen öğrenciler üzerinden rant elde eden kurslar ve güncel sanat piyasasında çağdaş sanat adı altında sanatın karmaşıklaştırılarak çıkmaza girdiği çalışmalar bu serginin ve sergi mekanının temel problemini şekillendirmektedir. 14 sanatçı, sanatın toplumda düşürüldüğü duruma karşı bir duruş sergilemek amacıyla küçük, samimi, alternatif ve bağımsız bir mekanda birbirinden farklı çalışmalarını yeni bir bütünlük içerisinde bir araya getirmişlerdir.

Onmetrekare Sergi Görüntüleri

Serginin toplumsal işlevini yerine getirmesi amacıyla sergi süresince sanatçılarla halka açık sergi söyleşileri yapılması planlanmaktadır. Sanatçılar, pazar günleri 15:00-19:00 saatleri arasında sergi mekanında bir araya gelecek ve izleyicilerle çalışmaları üzerine konuşacaklardır. Sergi, 8 Eylül – 8 Ekim 2018 tarihleri, salı-cumartesi günleri, 15:00-20:00 saatleri arasında Sanat Enstitüsü’nde görülebilir.

Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalı.