Renk Nedir?

renk nedir

Renk Nedir?

Renk

Renk, ışığın nesne ve yüzeyler üzerine çarpması sonucunda ortaya çıkan bir temel tasarım öğesidir. Renkler, ışıkla sayesinde biçimlerin, yüzeylerin ve hacimlerin görünür olmasını sağlar. Bu görünme işlemini sağlayan öğeler ışık, yüzey, göz ve beyindir. Işığın yüzeylere çarpması, gözde kırılarak beyne iletilmesi fizyolojik bir olayken beyinde algılanması psikolojik bir olaydır. Bu nedenle renkler farklı psikolojik tesirlere sahiptirler. Işık, bünyesinde tüm renkleri barındırmaktadır. Işığın elektromanyetik dalga boylarının ve titreşimlerinin değişmesi sonucunda farklı renkler ortaya çıkmaktadır.

Bir nesnenin güneş ışığı altındaki bir rengi ile yapay bir ışık altındaki rengi farklıdır. Bunun sebebi nesnelerin bir renginin olmadığı, üzerlerine düşen ışığı emerek, süzerek ya da yansıtarak farklı renklerin algılanmasını sağlamalarıdır. Işığı en çok yansıtan nesneler beyaza yakın nesneler iken en çok emen nesneler siyaha yakın nesnelerdir.

renk nedir

Rengin Özellikleri

Renk tasarımın en temel öğelerinden biridir. Kırmızı, sarı ve mavi olmak üzere toplamda üç farklı ana renk bulunmaktadır. Bu ana renkler birbirleriyle karışarak turuncu, yeşil ve mor olmak üzere toplamda üç ara renk oluşturmaktadır. Renklerin türleriyle uzunluk, tonlarıyla genişlik ve yoğunluğuyla derinlik elde edilebilmektedir. Rengin tonu, bir rengin açıklığı ya da koyuluğudur. Yani beyaza ve siyaha yaklaşan halleridir. Renklerin bu halleri aydınlıklarını ve karanlıklarını belirler. Siyah ve beyaz arasındaki değerleri renk tonu ya da rengin ton basamakları adı verilir. Renkler siyaha ya da beyaza yaklaştıkça doygunlukları azalır ve renk olma özelliklerini yitirmeye başlarlar. Bunu rengin grileşmesi olarak da tanımlayabiliriz. Siyahın ve beyazın karışımından meydana gelen grilik, renksizliktir.

Renklerin ton değerleri olduğu gibi ısı değerleri de vardır. Bu nedenle ısı bakımından sıcak ve soğuk renkler olmak üzere ikiye ayrılırlar. Sıcak renkler kırmızı, sarı ve turuncu, soğuk renkler ise mavi, yeşil ve mor olarak kabul edilmektedir. Ana, ara, sıcak ve soğuk renklerin yanı sıra bir de karşıt renkler vardır. Karşıt renkler aynı zamanda bütünleyici yani birbirini tamamlayan renklerdir. Beyaz ışığın içerisinden yeşil rengindeki ışınlar çıkarılırsa kırmızı rengindeki ışınların kaldığı görülmektedir. Bu renkler birbirlerini beyaza tamamlamaktadır. Bu nedenle onlara bütünleyici, tamamlayıcı ya da karşıt renkler adı verilmektedir. Kırmızı-yeşil, turuncu-mor ve sarı-mavi birbirlerini tamamlayıcı yani karşıt renklerdir.

Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalı.